O infekcijama

Infekcije urogenitalnog trakta (Urinary tract infection, skraćeno UTI) nastaju kada bakterije, koje inače sasvim regularno žive u crevima čoveka i životinja, iz debelog creva, najčešće kroz spoljašnji mokraćni otvor, dospeju u urinarni trakt i mokraćnu bešiku.

Iz anatomskih razloga, zbog mnogo kraće mokraćne cevi i blizine analnog otvora, žene mnogo češće obolevaju nego muškarci.

Izazivači infekcija urogenitalnog trakta su mikroorganizmi, bakterije, a najčešći uzročnik je bakterija ešerihija koli (Escherichia coli). Pored ešerihije postoji veliki broj tipova i podtipova bakterija koje mogu izazvati infekcije urogenitalnog trakta.

HLAMIDIJA (Chlamydia trachomatis) I MIKOPLAZMA (Mycoplasma). Ove dve bakterije se prenose uglavnom seksualnim putem, pa je potrebno lečiti oba partnera, a tretman za lečenje je sličan kao i za suzbijanje ešerihije.

STREPTOKOK B (B-Streptococcus) ređe izaziva urinarne infekcije. Smatra se da oko 20% trudnica ima ovu bakteriju u vaginalnom traktu.

STAFILOKOKA (Staphylococcus Saprophyticus) je veoma čest uzročnik urinarnih infekcija kod seksualno aktivnih žena i devojaka. Tretira se kao i ešerihija.

PROTEUS MIRABILIS je bakterija otporna na veliki broj antibiotika, a može biti uzročnik urinarnih infekcija, meningitisa i infekcija rana.

KLEBSIELA (Klebsiella) spada u porodicu enterobakterija i normalno živi u digestivnom traktu. Kad dospe u urinarni trakt tada nastaju problemi.

Infekcija se može javiti u nekoliko faza:

urethritis, upala zahvata samo mokraćnu cev;

cystitis, upala se proširila na mokraćnu bešiku;

pyelonephritis, veoma ozbiljno oboljenje kada upala zahvati i bubrege

Ima puno razloga za nastanak ovih infekcija:

– oslabljen imuni sistem i pad imuniteta;

– prisustvo kamena i peska ili nekog stranog tela (npr. kateter) u bubrezima i bešici, ili uretri;

– neke anomalije urinarnog trakta;

– bilo kakav zastoj u oticanju urina, suzdržavanje od mokrenja i dugo zadržavanje urina u bešici;

– seksualni odnosi, posebno ako se upražnjava analni seks;

dijabetes lii prostatitis

– loše higijenske navike, ali i „preterana higijena“ (agresivni sapuni i gelovi koji uništavaju dobre

  bakterije;

– kupanje u kadi ili bazenu;

– polne bolesti (gonoreja, hlamidija);

– povećana prostata kod muškaraca;

– dodirivanje intimnih delova tela prljavim rukama;

Jedan od uzročnika infekcija kod beba devojčica uglavnom je neredovno menjanje pelena i pogrešan način čišćenja. Dete uvek treba prati i brisati od stomaka prema ledjima, a nikad obrnuto. Važno je da se spreči dodir fekalija sa ureterom i vaginom.

LEČENJE

“Moderna medicina ima djelimican uspjeh u lijecenju urinarnih infekcija izazvanih eserihijom koli. Zbog otpornosti na okolinu i lijekove i njene sposobnosti da mutira, doktori prepisuju sve jace antibiotike koji uglavnom uniste i dobre bakterije, a kod zena i vaginalnu floru, gdje se zbog toga javlja izvanredna podloga za razvoj nove infekcije. Poznati su mi slucajevi bezuspjesnih pokusaja lijecenja eserihije antibioticima cak preko 5 godina. Nije mali broj pacijenata koji se bore sa ovom bakterijom dvije ili vise godina. Doktor Enes Hasanagic iz Sarajeva posvetio je veliki dio svog naucnog rada izucavajuci eserihiju i trazeci neantibiotske, prirodne tretmane protiv infekcija ovom bakterijom. Njegove E-KAPI i cajevi pomogle su stotinama pacijenata koji su bezuspjesno pokusavali da izlijece urinarne infekcije antibioticima.”

SIMPTOMI INFEKCIJA UROGENITALNOG TRAKTA

Interesantno je da neke osobe sa infekcijom urinarnog trakta neće imati nikakve simptome, ali većina hoće, bar neke od njih. Najčešći simptomi su:

  • često mokrenje sa peckanjem u predelu bešike i mokraćnih kanala;
    – nije neobično da se oseća bol i dok osoba ne mokri;
    – žene često osećaju neprijatan pritisak iznad pubične kosti, a neki muškarci pritisak u rektumu;
    – neke osobe sa infekcijom imaju česte potrebe za mokrenjem, iako izmokre samo male količine urina;
    – mokrenje je često praćeno peckanjem i bolom;
    – inficirane osobe mogu imati problema sa kontrolisanjem mokrenja (posebno kod starijih osoba);
    – infekcije su takodje praćene čestim noćnim mokrenjem;
    – urin može da izgleda mutan, čak i crvenkast ako postoje tragovi krvi u njemu;
    – takodje može imati i jak miris;

Uglavnom, urinarne infekcije koje su zahvatile bešiku i mokraćne kanale ne izazivaju povišenu temperaturu. Ukoliko se, pak, temperatura povisi infekcija je verovatno došla i do bubrega. Simptomi infekcija bubrega su: bol u ledjima, ispod rebara, vrtoglavica ili povraćanje.
Za razliku od odraslih, deca će verovatno imati povišenu temperaturu u slučaju urinarnih infekcija.